Dlaczego korki wybijają? Modernizacja instalacji elektrycznej

Zastanawiacie się dlaczego korki wybijają i o czym ten problem może świadczyć? Wbrew pozorom nie jest to rzecz normalna i może świadczyć o awarii w naszej instalacji elektrycznej. Jeśli w całym domu lub w jednym z pokoi dochodzi do nagłego zgaśnięcia wszystkich urządzeń elektrycznych i nie ma dostępu do prądu, to oznacza, że na liczniku wybił bezpiecznik. Jest to znak, że nastąpiło przeciążenie i możliwe przegrzanie sieci domowej lub że jakieś używane przez nas urządzenie jest uszkodzone.

W każdym domu czy mieszkaniu na liczniku zamontowane są bezpieczniki, potocznie nazywane korkami. W nowych instalacjach są to wyłączniki nad-prądowe. Są to podstawowe zabezpieczenia instalacyjne, zabezpieczające domową sieć elektroenergetyczną przed zakłóceniami. Kiedy korek wybija oznacza to, że bezpieczniki wyłączają się, a ich wyłączniki odpadają. Najczęściej jest to spowodowane zbyt wielkim i długim obciążeniem licznika. Musiał on zużyć więcej mocy, niż ta, którą dana sieć domowa może znieść, biorąc pod uwagę infrastrukturę elektroenergetyczną w domu lub mieszkaniu. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z usług fachowca, który sprawdzić skąd bierze się problem. Kliencie z Krakowa mogą liczyć na profesjonalizm specjalisty z http://elektrykwkrakowie.com.pl/. Oto możliwe problemy.

Za duża moc łączeniowa

Wybijanie korków spowodowane jest najczęściej przeciążeniem sieci. Zdarza się to wtedy, gdy za wiele urządzeń podłączonych jest do sieci naraz. Wówczas nasilanie wszystkich podłączonych odbiorników wykorzystuje za dużą moc łączoną, która przekracza poziom nominalny mocy dostępny według umowy. Poziom nominalny jest ustalony w umowie z OSD i odpowiada możliwościom infrastruktury danej sieci domowej. Zazwyczaj poziom mocy dyspozycyjnej wynosi 3,3 kW, a korki strzelają wtedy, gdy moc zużyta przekracza o ponad 10% moc umowną wpisaną na bezpieczniku. Oznacza to, że łączona moc wszystkich działających urządzeń w domu nie może przekroczyć tego wskazanego poziomu.

Inne powody problemu

Problem z korkami może być też spowodowany przez jakieś uszkodzone urządzenie, które powoduje zwarcie na sieci. Jeśli jednak wybijanie powtarza się kilka razy z rzędu, i jeśli mamy jakieś obawy dotyczące systemu elektrycznego dotyczącego jego wieku lub stanu technicznego, należy skontaktować się z fachowym elektrykiem. Nie podejmuj samodzielnej naprawy systemów elektrycznych, ponieważ może skończyć się to poważnym wypadkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.