Innowacyjne rozwiązania – ekrany dotykowe

Technologia nie przestaje się rozwijać i wciąż zaskakuje nas innowacyjnymi rozwiązaniami. Dotykowe ekrany, które jeszcze niedawno były czymś zupełnie futurystycznym, stały się już naszą codziennością i czymś zupełnie powszechnym. Na rynku wyświetlaczy, poza interaktywnymi i dotykowymi powierzchniami pojawiają się powierzchnie transparentne, zagięte, wychodzące z ram czy o nietypowych kształtach. Mimo jednak, że ekrany dotykowe to codzienność, to wciąż mało kto z nas wie, jak one działają.

To, co widzieliśmy jeszcze niedawno w filmach science-fiction było już wczoraj. Otóż ekrany i monitory jutra przechodzą nasze najśmielsze oczekiwania a wynalazcy prześcigają się w coraz to śmielszych propozycjach. Oznacza to, że technologiczny postęp staje się coraz bardziej dynamiczny, urozmaicając rynek coraz to nowymi ofertami oryginalnych urządzeń i systemów, jak pokazuje strona https://videofonika.pl/produkty/ekrany-i-monitory-dotykowe-v-screens/. Bazą wciąż są jednak ekrany dotykowe, które konstruowane są na podstawie techniki rezystancyjnej lub pojemnościowej.

Technika rezystancyjna

Rozwiązania oparte na metodzie rezystancyjnej są powszechnie wykorzystywane w palmtopach i nawigacjach GPS. Polega ono na tym, że zwykły ekran LCD jest zespolony z częścią dotykową, składającej się z dwóch przezroczystych elektrod. Wykonuje się je najczęściej przez naparowanie w próżni cienkiej warstwy metalu na podkład szklany i folię poliestrową. To właśnie nacisk na zewnętrzną folię powoduje zetknięcie się elektrod, co następnie rejestrowane jest przez dekoder palmtopa.

Technika pojemnościowa

Za kolei ekrany dotykowe stworzone w technologii pojemnościowej można najczęściej spotkać w smartfonach i tabletach. Metoda ta działa dzięki wykorzystaniu zjawiska zmiany pola elektrostatycznego. Jej zaletą jest to, że pozawala na bardzo precyzyjną obsługę przy delikatnych muśnięciach powierzchni. Wadą będzie niestety fakt, że ekrany te reagują tylko na materiały, które przewodzą prąd elektryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *